A VarĂĄzslatos Parker 61
A legtöbb, mĂĄs tollgyĂĄrtĂł cĂ©ghez hasonlĂłan a Parker is Ă©vtizedekig dolgozott a tökĂ©letes töltĆrendszer megtalĂĄlĂĄsĂĄn, Ă©s amikor 1956-ban vĂ©gre bemutattĂĄk a Parker 61 tollat, az valĂłban olyan volt, mintha egy mĂĄsik vilĂĄgbĂłl Ă©rkezett volna, ahogyan azt kezdetben reklĂĄmoztĂĄk. Sok közös vonĂĄsa volt az akkoriban uralkodĂł Parker 51-es töltĆtollal, de vĂ©konyabb volt, Ă©s ami a legfontosabb, önmagĂĄt töltötte. Senki sem tudta, hogyan mƱködik, de mƱködött.

A Parker 61 megjelenĂ©sĂ©ig minden toll valamilyen mechanikus töltĆrendszerrel rendelkezett. MĂ©g rĂ©gebben szemcseppentĆvel vagy fecskendĆvel kellett tölteni. A legtöbbnĂ©l karokat, dugattyĂșkat vagy töltĆgombokat kellett tekerni, nyomni, hĂșzni. A Parker 61 nem rendelkezett ilyesmivel, csak egy titokzatos hengerrel, amelynek a vĂ©gĂ©n nĂ©hĂĄny aprĂł lyuk volt. CsupĂĄn le kellett csavarni a hĂĄtuljĂĄt, Ă©s a tollat harminc mĂĄsodpercre beletenni a palackba, Ă©s a toll megtelt tintĂĄval. Az, hogy mennyivel, errĆl kĂ©sĆbb. parker 61 töltĆtoll A Parker 61 megjelenĂ©sĂ©vel a vĂĄsĂĄrlĂłközönsĂ©get elvarĂĄzsolta az Ășj toll, amellyel nem kellett a töltĂ©sĂ©vel sokat bajlĂłdni.
A tintaszĂvĂĄst egy teflonbevonatĂș csĆ vĂ©gzi, benne egy kapillĂĄris csomaggal, amely automatikusan tintĂĄt szĂv a tollba.
Parker 61 szĂvĂłszerkezet SokfĂ©le megoldĂĄs lĂ©tezett a kĂ©z tisztĂĄn tartĂĄsĂĄra. Az addig legsikeresebb az 1952-ben bevezetett Sheaffer Snorkel volt. Ez egyfajta fecskendĆt hasznĂĄlt a tintaadagolĂł alatt, amelyet a tintĂĄba lehetett dugni, majd a töltĂ©s utĂĄn ismĂ©t a tollba csavarni. Nem (minden esetben) kellett letörölni a foltos tollhegyet.
A Parker 61-es tollak egy olyan idĆszakban kĂ©szĂŒltek, amikor mĂ©g nagyon kevesen cserĂ©lgettĂ©k a tinta szĂnĂ©t. EzĂ©rt ez a toll inkĂĄbb azoknak volt parktikus, akik mindig ugyanazt a szĂnt hasznĂĄltĂĄk. Parker 61 töltĆtoll Egy 1989-es Pen World interjĂșban Don Doman, a legendĂĄs tervezĆ, aki a Parker 61 Ă©s sok mĂĄs toll kĂŒlsĆ megjelenĂ©sĂ©t tervezte a Parker szĂĄmĂĄra, elĂĄrulta, hogy a Parker az 51-es korszakban sok panaszt kapott a rejtett tollhegy miatt, amely megnehezĂtette a toll pontos tartĂĄsĂĄt. Don Doman egyszerƱ Ă©s vonzĂł megoldĂĄst talĂĄlt a problĂ©mĂĄra. Javasolta, hogy a markolatrĂ©szen, közvetlenĂŒl a tollhegy fölött egy intarziĂĄs nyilat helyezzenek el. Kezdetben azt terveztĂ©k, hogy a nyilat egyszerƱen ragasszĂĄk a testhez, de Doman azzal Ă©rvelt, hogy a nyĂl akkor tĂșl könnyen leesne. Azt akarta, hogy a nyĂlvesszĆt a szelvĂ©ny felĂŒletĂ©vel egy szintbe sĂŒllyesztve helyezzĂ©k el. A mĂ©rnökök viszont azzal Ă©rveltek, hogy az öntĂ©si eljĂĄrĂĄs tĂșl drĂĄga Ă©s nehĂ©zkes lenne, de Doman kitartott mellette.
Természetesen minden mai Parker 61 tulajdonos tisztåban van azzal, hogy a nyilak folyamatosan leesnek (többnyire el is tƱnnek), még akkor is, ha a nyilak bele vannak öntve a mƱanyagba.
Ha Doman nem ragaszkodik a sĂŒllyesztett vĂĄltozathoz, kevĂ©s nyilazott Parker 61 maradt volna fenn egyĂĄltalĂĄn. Ezt a nyilazĂĄst kĂ©sĆbb a kĂnaiak is ĂĄtvettĂ©k, de Ćk egy fokkal tartĂłsabban rögzĂtettĂ©k a tolltesthez a nyilat. Annak ellenĂ©re, hogy a toll vĂ©gĂŒl is kevĂ©s alkatrĂ©szbĆl ĂĄllt, a gyĂĄrtĂĄsi költsĂ©gek mĂ©g mindig magasak voltak az elĆnyökhöz kĂ©pest. BĂĄr a töltĆrendszer nem tartalmazott mozgĂł alkatrĂ©szeket, a felhasznĂĄlĂłnak mĂ©gis nĂ©ha le kellett törölnie a csövet a töltĂ©s utĂĄn, Ă©s mivel a legtöbb felhasznĂĄlĂł nem akart foglalkozni a tintatĂĄrolĂł eszköz tisztĂĄn tartĂĄsĂĄval, ritkĂĄn mosattĂĄk vagy öblĂtettĂ©k le a tintĂĄt, ezĂ©rt vĂ©gĂŒl gyakran eltömĆdött. A Life Magazine Ă©s a Saturday Evening Post cĂmƱ lapokban megjelent folyamatos reklĂĄmhadjĂĄrata ellenĂ©re a Parker vĂ©gĂŒl kĂ©nytelen volt leĂĄllĂtani a tovĂĄbbi gyĂĄrtĂĄst Ă©s a Parker aerometrikus (pumpĂĄs) technolĂłgiĂĄval helyettesĂteni.
Mérések
A Tompens Laboratories kiszĂĄmolta, hogy a Parker 61 toll valĂłjĂĄban mennyi tintĂĄt is kĂ©pes felszĂvni. ElsĆ körben a tollat teljesen feltöltöttem vĂzzel (vĂz alatt lĂ©gtelenĂtettem), majd lemĂ©rtem a sĂșlyĂĄt. EzutĂĄn teljesen szĂĄrazon ismĂ©t lemĂ©rtem. Az elmĂ©leti kapacitĂĄsa a tollnak 1,391g vĂz.
Ezt követĆen a töltĆt 60 mp-re vĂzbe mĂĄrtottam a cĂ©lzott kapillĂĄris hatĂĄs miatt csupĂĄn 5 mm-es mĂ©lysĂ©gben. +0,643g tintĂĄt szĂvott fel. A mĂ©rĂ©st követĆen a hegyĂ©t mĂĄrtottam tintĂĄba. SikerĂŒlt Ășjabb 0,019 g tintĂĄt felszĂvnia. Ezt követĆen ismĂ©t a szĂvĂłszerkezetet mĂĄrtottam vĂzbe. MĂĄr csak 0,012g plusz ment bele. BĆ 10 percre rĂĄ Ășjra megismĂ©teltem (Ășjabb +0,01), Ă©s elĂ©rtem a maximumot. A toll 0,684g tintĂĄt volt kĂ©pes magĂĄba szĂvni. Parker 61 ink capacity Ez az elmĂ©leti kapacitĂĄsnak picivel kevesebb, mint a fele. Egy normĂĄl partonban 0,8 g tinta van. Azaz majdnem egy patronnyi tintĂĄt kĂ©pes a toll felszĂvni. Megjegyzem, ha magasabb tintaoszlopba merĂtjĂŒk (30 mm) a szĂvĂłszerkezetet, akkor elsĆ körben 1g tintĂĄt szĂv 45 mp alatt, azaz bĆ egy patronnyit.
A tollat megvĂĄsĂĄrolhatja itt..
UI. A vizsgĂĄlatban szereplĆ töltĆtoll amĂșgy dĂĄn gyĂĄrtmĂĄny. Ezt bizonyĂtja az oldalĂĄn jĂłl lĂĄthatĂł Carl Olsen bĂ©lyegzĆ.
Â