A töltĆtoll mĂ©rete Ă©s sĂșlya
Â
Thani Bani, indiai Ă©nekes Ă©s költĆ (1750, NihĂąl Chandnek)
A töltĆtollal ĂrĂł szĂĄmĂĄra nĂ©ha fontos szempont, hogy az adott ĂrĂłszernek mekkora a sĂșlya, milyen hosszĂș. A kĂ©nyelem is az egyik döntĆ tĂ©nyezĆ, amikor a megfelelĆ tollat vĂĄlaszt. Az a toll, amelyik szĂ©pen Ă©s megbĂzhatĂłan Ăr, nem sok Ă©rtĂ©ke van, ha kĂ©nyelmetlen a hasznĂĄlata. Az ilyen toll a ritka hasznĂĄlat miatt egy idĆ utĂĄn beszĂĄrad Ă©s a fiĂłk legaljĂĄn vĂ©gzi. A tollvĂĄlasztĂĄs elsĆsorban a szemĂ©lyes preferencia Ă©s ĂzlĂ©s kĂ©rdĂ©se. Az kivĂĄlasztĂĄsakor azonban nĂ©hĂĄny dolgot Ă©rdemes szem elĆtt tartani: vastag vagy vĂ©kony, könnyƱ vagy nehĂ©z töltĆtollat vĂĄsĂĄroljon?
Van, aki a fĂ©mbĆl kĂ©szĂŒlt, sĂșlyosabb tollakra eskĂŒszik. SzĂĄmukra nĂ©hĂĄny tollgyĂĄrtĂł az acĂ©lvĂĄz Ă©s a fĂ©mbĆl kĂ©szĂŒlt kupak mellĂ© kĂŒlön acĂ©lcsövet is beĂ©pĂt a tolltestbe, ezzel növelve a töltĆtoll sĂșlyĂĄt. HĂĄtrĂĄnya, hogy ha leejtik a tollat, Ă©s Ă©pp heggyel csattan a padlĂłhoz (szokĂĄsa), akkor komolyabb sĂ©rĂŒlĂ©st szenved. MĂĄsrĂ©szt ha sokat Ărunk a tollal, akkor hamarabb elfĂĄrad a kezĂŒnk. A megfelelĆ sĂșly beĂĄllĂtĂĄsĂĄhoz sokat segĂt az is, ha a tollat kupakkal a vĂ©gĂ©ben hasznĂĄljuk, megnövelve ezzel a hosszĂĄt, vagy nĂ©lkĂŒle Ărunk. A könnyebb tollak közĂŒl a patronosok alkalmasak arra, hogy utĂłlag megnehezĂtsĂŒk egy kisebb acĂ©lcsĆvel. A tinta nem vĂĄltoztatja meg lĂ©nyegesen a toll sĂșlyĂĄt. A fizikai törvĂ©nyek tĂŒkrĂ©ben elmondhatĂł, hogy a gyorsabb Ă©s/vagy aprĂłbb betƱket ĂrĂłknak cĂ©lszerƱbb a könnyƱ toll hasznĂĄlata. Egy könnyƱ tollat kevesebb erĆfeszĂtĂ©ssel tudunk mozgatni. A nagyobb betƱkkel, lendĂŒletesebb stĂlussal ĂrĂłk szĂĄmĂĄra a nehezebb töltĆtoll cĂ©lszerƱbb. A kĂ©zzel ĂrĂłk többsĂ©ge viszont nem sĂșlyĂ©rzĂ©keny Ă©s sok rendhagyĂł pĂĄrosĂtĂĄs is van.
Magam a fenti képen låtható nagy testƱ tollat hasznålok, bår a kézfejem az åtlagnål nem nagyobb.
A töltĆtoll hosszĂĄt, mikĂ©ppen a sĂșlyĂĄt, a kupakkal tudjuk vĂĄltoztatni (golyĂłstollaknĂĄl kevĂ©sbbĂ©). Egy könnyƱ tolltestƱ toll vĂ©gĂ©re ha egy sĂșlyosabb kupakot tƱzĂŒnk, a sĂșlypont megvĂĄltoztatĂĄsĂĄval a toll hasznĂĄlatĂĄnak Ă©rzete is mĂĄs lesz azoknĂĄl, akik nem markoljĂĄk erĆvel a tollat.
TöltĆtoll vĂĄsĂĄrlĂĄsĂĄnĂĄl annak vastagsĂĄgĂĄt a kĂ©zfej mĂ©retĂ©hez szokĂĄs igazĂtani, de inkĂĄbb szĂ©lsĆsĂ©ges esetekben, azaz a kis kĂ©zfejƱ, vĂ©kony ujjĂș szĂĄmĂĄra a keskeny testƱ tollak alkalmasak, a nagy kĂ©zfejjel rendelkezĆk szĂĄmĂĄra pedig a szivar formĂĄjĂș töltĆtollak.
A hongkongi TermĂ©szettudomĂĄnyi Ă©s MƱszaki Egyetemen a tolltervezĂ©ssel foglalkozĂł rövid tanulmĂĄnyban a kutatĂłk megĂĄllapĂtottĂĄk, hogy a rĂ©sztvevĆk a nagyobb tollakat rĂ©szesĂtetik elĆnyben. Ugyanez a tanulmĂĄny azonban azt is feltĂĄrta, hogy a kisebb tollak nagyobb rajzolĂĄsi Ă©s ĂrĂĄsi pontossĂĄgot eredmĂ©nyeztek, amit szem elĆtt kell tartani a kivĂĄlasztĂĄs sorĂĄn.
Akinek fontos a mĂ©ret Ă©s a sĂșly, az eladĂł töltĆtollak leĂrĂĄsĂĄnĂĄl bevezettem a kiegĂ©szĂtĆ informĂĄciĂłk közlĂ©sĂ©t. RĂ©szleteket az Ă©rtelmezĂ©s linkre kattintva olvashat.