A trikulti töltĆtoll
A TWSBI töltĆtoll neve alkalmat ad arra, hogy egy kĂnai csĂĄszĂĄrral foglalkozzunk, annak kalligrĂĄfiai gyƱjtemĂ©nyĂ©vel, Ă©s mindez belesƱrĂtve a TWSBI nĂ©vbe. Egy minĆsĂ©gi ĂrĂłszereket gyĂĄrtĂł, 40 Ă©ve mƱködĆ taivani cĂ©g mĂĄrkanevĂ©rĆl van szĂł. A kimondhatatlan betƱtorlasz a kĂnai San Wen Tong kĂnai szavak kezdĆbetƱibĆl ĂĄll össze, jelentĂ©se: A HĂĄrom KultĂșra Csarnoka. A "Wen" jelent nyelvet Ă©s kultĂșrĂĄt is. A San Wen Tong kifejezĂ©s kapcsolatban ĂĄll Chien-lung csĂĄszĂĄr ĂĄltal lakott HĂĄrom Ritka Kincs CsarnokĂĄval is, amely a kĂnai kalligrĂĄfia hĂĄrom nagy remekmƱvĂ©nek emlĂ©khelye.
A San Wen Tong kifejezĂ©s kezdĆbetƱit megfordĂtottĂĄk Ă©s Ăgy lett a TWS. Az utolsĂł BI betƱket az "ĂrĂłeszközök" szĂł szerinti jelentĂ©sĂ©vel egĂ©szĂtettĂ©k ki, de tĂ©rjĂŒnk vissza a csĂĄszĂĄrra.
Chien-lung, mĂĄs nĂ©ven HUNG-LI (1711-1799) a Mandzsu (Ching)-dinasztia 4., a kĂnai törtĂ©nelem egyik leghosszabb ideig uralkodĂł csĂĄszĂĄra volt (1735-tĆl 1796-ig), hadjĂĄratok sorozatĂĄt vezetette a KĂna Ă©szakkeleti vidĂ©keit fenyegetĆ török nĂ©pek Ă©s a mongolok ellen (1755-60). BirodalmĂĄt növelte az Ăj TartomĂĄny - ma Hszincsiang - megalapĂtĂĄsĂĄval, majd dĂ©len Ă©s keleten is megerĆsĂtette a kĂnai uralmat.
?
Chien-lungnak 17 fia Ă©s 10 lĂĄnya szĂŒletett ĂĄgyasaitĂłl (volt ideje erre 61 Ă©v alatt). A nĂ©pi hagyomĂĄny szerint egyik ĂĄgyasĂĄhoz, a muszlim Hsiang-feihez heves szenvedĂ©ly fƱzte a csĂĄszĂĄrt. A jarkandi (KözĂ©p-Ăzsia, ma Hszincsiang tartomĂĄnyban) herceg özvegyĂ©t 1759-ben a csĂĄszĂĄri hadsereg ejtette foglyul. Chien-lung kĂŒlönleges figyelmĂ©vel tĂŒntette ki: kisebb mecsetet, gĆzfĂŒrdĆt, muszlim bazĂĄrt Ă©pĂttetett neki, hogy hazĂĄjĂĄra emlĂ©keztesse. Hsiang-fei azonban a legenda szerint visszautasĂtotta a csĂĄszĂĄr közeledĂ©sĂ©t, Ă©s azzal fenyegetĆzött, hogy megöli, ha mĂ©gis prĂłbĂĄlkozik. KĂ©t Ă©vvel kĂ©sĆbb, a csĂĄszĂĄr tĂĄvollĂ©tĂ©t kihasznĂĄlva, az anyacsĂĄszĂĄrnĆ megparancsolta Hsiang-feinek, hogy kövessen el öngyilkossĂĄgot, amit vĂ©gre is hajtott magĂĄn.
?
A csĂĄszĂĄr anyagilag tĂĄmogatta a kĂnai klasszikus irodalom mƱveinek összegyƱjtĂ©sĂ©t. 1772-ben rendeltet adott ki a kĂnai irodalom hagyomĂĄnyos felosztĂĄsa szerinti nĂ©gy osztĂĄlyba (klasszikusok, törtĂ©netĂrĂĄs, filozĂłfiai munkĂĄk, szĂ©pirodalom) tartozĂł mƱvek legjavĂĄnak kivĂĄlogatĂĄsĂĄrĂłl, ugyanakkor alatta zajlott le a nagy "irodalmi inkvizĂciĂł", amelynek sorĂĄn a dinasztiĂĄra nĂ©zve sĂ©rtĆ vagy veszĂ©lyes könyveket ? összesen 3000 cĂmet ? megsemmisĂtettĂ©k, szerzĆiket pedig meghurcoltĂĄk, esetenkĂ©nt kivĂ©geztĂ©k. UralkodĂĄsa vĂ©ge fele a gyengekezƱ kormĂĄnyzĂĄs, a pazarlĂĄs Ă©s a korrupciĂł kiĂŒrĂtette a kincstĂĄrat. Tajvan szigetĂ©n 1787-ben felkelĂ©s is kitört emiatt.
??A HĂĄrom Kincs Csarnoka a csĂĄszĂĄr kĂŒlönterme, affĂ©le ĂrĂłszobĂĄja volt. Itt volt a kedvenc hĂĄrom kalligrĂĄfia-darabja, ennek tĂĄrsasĂĄgĂĄban gyakorolta maga is a kĂ©zĂrĂĄs mƱvĂ©szetĂ©t.
A TWSBI VAC-700 tolla amĂșgy egy negyedik kultĂșra, az amerikai töltĆtoll gyĂĄrtĂĄs 1940-es talĂĄlmĂĄnyĂĄval, a Sheaffer VAC technikĂĄval mƱködik. A szerkezet a toll ĂĄtlĂĄthatĂłsĂĄga miatt mƱködĂ©s közben is megfigyelhetĆ, a toll pedig itt kaphatĂł.