Tollhegyek rugalmassĂĄgĂĄrĂłl
a flexibilis tollhegy
KĂ©t fĆ tollhegy tĂpus lĂ©tezik: rugalmas/flex, illetve kemĂ©ny, merev. A "puha" vagy "rugalmas" tollhegyekkel ĂrĂĄs közben a nyomĂĄs vĂĄltoztatĂĄsĂĄval a vonalszĂ©lessĂ©g vĂĄltozĂĄsait Ă©rhetjĂŒk el. Ami a töltĆtollak sajĂĄtossĂĄga, hogy mĂĄs ĂrĂłszer tĂpussal ellentĂ©tben csak a töltĆtollal tudunk "3D-ben" Ărni. A nem merev szerkezetĂ©nek köszönhetĆen a hajlĂ©kony tollhegy lehetĆvĂ© teszi az ĂrĂł szĂĄmĂĄra, hogy a toll papĂrra gyakorolt nyomĂĄsĂĄnak vĂĄltoztatĂĄsĂĄval szabĂĄlyozza a vonalszĂ©lessĂ©get. A nagyobb nyomĂĄs hatĂĄsĂĄra a tollhegy kĂ©t hegye kissĂ© szĂ©tvĂĄlik, Ăgy több tinta folyik a lapra.
Ugyanakkor a tĂșl szĂ©les nyĂlĂĄs mĂĄr nem kĂ©pes vezetni a tintĂĄt, ezĂ©rt rĂĄ kell hangolĂłdni az adott tollhegyre, hogy megĂ©rezzĂŒk, meddig nyomhatjuk. A töltĆtollak vonalszĂ©lessĂ©gĂ©nek tartomĂĄnya korlĂĄtozott; a leghajlĂ©konyabb tollhegyek azonban a normĂĄl tollhegyekĂ©nĂ©l körĂŒlbelĂŒl hatszor nagyobb szĂ©lessĂ©get kĂ©pesek produkĂĄlni (F-vagy EF-tĆl indul enyhe nyomĂĄsnĂĄl, Ă©s B, BB-nĂ©l vĂ©gzĆdik erĆsnĂ©l). Megjegyzem, a flex hegyek között is van olyan, amihez erĆsebb, illetve gyengĂ©bb nyomĂĄs szĂŒksĂ©ges a megfelelĆ hatĂĄshoz.
A puha Ă©s rugalmas tollhegyek hasznĂĄlata sorĂĄn â fĂŒggĆen az ĂrĂĄs karakterĂ©tĆl â mĂĄs kĂ©ztartĂĄst igĂ©nyelnek, mint a kemĂ©ny tollhegyek. GyengĂ©bb nyomĂĄs esetĂ©n a tollhegyek közel maradnak egymĂĄshoz Ă©s vĂ©konyabb vonalat eredmĂ©nyeznek. Abban az esetben, ha lĂĄgyan nyomja a papĂrhoz a tollat, szinte mindegy, hogy a hegy flex-e vagy sem (kissĂ© luxusnak tartom azt, ha a nincs kihasznĂĄlva egy flex hegy). A lĂĄgy vagy rugalmas tollak hegyei egymĂĄstĂłl fĂŒggetlenĂŒl mozognak, Ăgy hajlamosak megakadni, hiszen tƱhegynyi felĂŒletet nyomunk a papĂrra. EzĂ©rt kĂŒlön, â3Dâ-ben kell Ărnunk, azaz a fĂŒggĆleges erĆhatĂĄst is össze kell hangolnunk a vonalvezetĂ©ssel. KonkrĂ©tan: oldalirĂĄnyba Ă©s lentrĆl felfele gyengĂ©n, fentrĆl lefele erĆsen kell nyomni a tollat.
A hajlĂ©kony tollhegyek sokkal gyakoribbak voltak az 1930-as Ă©vek elĆtt kĂ©szĂŒlt tollakon. ĂltalĂĄban opciĂłkĂ©nt kĂnĂĄltĂĄk Ćket egy gyĂĄrtĂł tollĂĄhoz, Ăgy ugyanahhoz a modellhez standard merev tollhegy, vagy flex tollhegy is tartozhatott. A rugalmas tollhegyek viszonylag gyakoriak voltak a Waterman tollaknĂĄl. MĂĄs mĂĄrkĂĄk, mint pĂ©ldĂĄul a Sheaffer, nagyon kevĂ©s flex tollhegyet Ă©rtĂ©kesĂtettek. NĂ©hĂĄny eurĂłpai tollnĂĄl mĂ©g az 1950-es Ă©vekben is viszonylag gyakori volt a hajlĂ©kony tollhegy, kĂŒlönösen a Montblanc tollainĂĄl. ManapsĂĄg igen ritkĂĄnak szĂĄmĂt a boltokban kaphatĂł tollak között a flex tollhegy (nem is ismerek ilyet).
A flex tollhegyek elkĂ©szĂtĂ©se jelentĆs szakĂ©rtelmet igĂ©nyelt, Ă©s jellemzĆen 14k arany ötvözetbĆl kĂ©szĂŒltek. Ez az ötvözet elegendĆ rugalmassĂĄgot biztosĂtott a tollhegynek ahhoz, hogy a klasszikus spenceri, rondĂrĂĄsos* vagy rĂ©zmetszet ĂrĂĄsmĂłdot elĆsegĂtse. Ugyanakkor a nagyobb arĂĄnyĂș arany hajlamos lett volna tartĂłsan elhajolni. AcĂ©lt ritkĂĄn hasznĂĄltak, mert az akkori acĂ©lok nem voltak mĂ©g ellenĂĄllĂłak a korrĂłziĂłval szemben. A tintĂĄk savasak voltak, Ă©s az acĂ©l korrodĂĄlĂłdĂĄsĂĄt okoztĂĄk, ami korlĂĄtozta a tollhegy hosszĂș Ă©lettartamĂĄt. Az Esterbrook 9128-as tollhegy egy pĂ©lda az acĂ©lbĂłl kĂ©szĂŒlt hajlĂ©kony tollhegyre.
*Ronde-betƱk, gömbölyƱ vonĂĄsokbĂłl ĂĄllĂł alfaja a latin ĂrĂĄsnak.