Waterman Carene töltĆtoll hegy javĂtĂĄsa
A francia szĂ©khelyƱ Waterman tollak Ă©vtizedekig a magas minĆsĂ©gƱ ĂrĂłszerek vĂ©djegye volt. A mĂșlt idĆt azĂ©rt hasznĂĄlom, mert szĂĄmos esetben talĂĄlkoztam a töltĆtollak javĂtĂĄsa sorĂĄn gyengĂ©bb minĆsĂ©gƱ modern Waterman tollakkal. Vagy a tollhegy belsĆ rĂ©szĂ©t ette meg a rozsda, vagy a fĂ©m minĆsĂ©ge gyenge volt, könnyen görbĂŒlt. SzĂĄmos feliratot a Waterman cĂ©g lĂ©zerrel gravĂroz, ami szintĂ©n nem tƱnik igĂ©nyes munkĂĄnak a többi mĂĄrkĂĄkhoz kĂ©pest. A Carene tĂpus a minĆsĂ©gi tollak közĂ© tartozik, bĂĄr a 18 karĂĄtos arany hegyĂ©t is lĂ©zerrel gravĂroztĂĄk. Ugyanakkor a gravitĂĄciĂł minden tollhegyre hat, azaz ha leejtik, a sĂ©rĂŒlĂ©st a legjobb minĆsĂ©gƱ tollhegy sem tudja megĂșszni. Ăgy jĂĄrt a kĂ©pen lĂĄthatĂł tollhegy is, viszont ezt a hegyet elĆzĆleg valaki mĂĄr megprĂłbĂĄlta javĂtani, viszont a javĂtott tollhegyet ismĂ©t meg kellett javĂtani, mert gyakran kihagyott. A felsĆ kĂ©p az ĂĄtvett, az alsĂł kĂ©p az elkĂ©szĂŒlt tollhegy kĂ©pe. A munka viszont nem volt egyszerƱ...
A Waterman a lehetĆ legszofisztikĂĄltabban tervezte meg a Carene tollhegyĂ©t. MĂg a klasszikus tollhegyeket egy Ăłvatos mozdulattal ki lehet hĂșzni, a Carene beragasztotta a hegyet a tolltestbe. A tollhegy javĂtĂĄsa csak akkor vĂ©gezhetĆ el, ha ezt a ragasztĂĄst egy nagyon vĂ©kony Ă©s Ă©les acĂ©llemezzel "levakarjuk", azaz körbe kellett vĂĄgnom a tollhegy alatti ragasztĂĄst. ElĆtte viszont ki kellett emelnem a tintavezetĆ rĂ©szt is, ami gumĂrozott csipesszel volt csak lehetsĂ©ges.
Az alåbbi képen jól lehet låtni az egyes elemeit a tollhegynek.
A hegy kiemelĂ©se utĂĄn kezdhettem neki a sĂ©rĂŒlt töltĆtoll hegy javĂtĂĄsĂĄnak. A tollhegy mĂĄsik hibĂĄja az volt, hogy az egĂ©sz fĂ©mtest kb 2 millimĂ©ternyire elgörbĂŒlt a leesĂ©s pillanatĂĄban, Ă©s a intavezetĆhöz nem fekĂŒdt rĂĄ (akadozott a tinta) pontosan, hanem egy rĂ©s keletkezett. A kellĆ mĂ©rtĂ©kƱ visszahajlĂtĂĄs is egy picit bonyolult feladat, ugyanis Ă©pp 2 mm visszagörbĂtĂ©ssel fekszik pontosan a tintavezetĆre. 3 mm esetĂ©n a kĂ©t tollhegy rĂ©sz szĂ©tnyĂlik, 1 mm rĂ©sbe pedig nem kĂșszik be a tinta. Ilyenkor megoldĂĄst jelet, ha Ăłvatosan rĂĄzzuk a tollat (ilyenkor kitölti a tinta az Ʊrt), de ha "kiĂrtuk" a tintĂĄt a rĂ©sbĆl, Ășjra elakad az ĂrĂĄs.
MiutĂĄn a töltĆtoll hegy javĂtĂĄsa befejezĆdött, jöhetett az összeszerelĂ©s Ă©s a kiprĂłbĂĄlĂĄs. Mivel a tintavezetĆ fekete alkatrĂ©sz elĂ©g mĂ©retes, a patronbĂłl jövĆ tinta közel egy percig futott vĂ©gig a tollhegy vĂ©gĂ©ig a kapillĂĄrisokon.
A hegyjavĂtĂĄs vĂ©geredmĂ©nye a visszaragasztott heggyel:
Â