Erdélyi atramentum

Tulipán tinta kerestetik

 

Egy 1940-es monokróm képeslapon akadtam rá erre az erdélyi tintamárkára. Az azóta hírdhedté vált marosvásárhelyi Azomures elődjeként működő vegyészeti üzemben készítették. A gyárban ezen kívül számos vegyipari terméket gyártottak, erről számos korabeli képeslap tanúskodik.

Sajnos ilyen tintával még nem találkoztam "élőben", ezért is született e cikk, hátha valaki a padláson, vagy a fiók mélyén ráakad egy ilyen Tulipán tintára, és a kereső megjeleníti számára ezt az oldalt. Amennyiben rendelkezik ilyen tintásüveggel, megkérem szépen, küldjön egy színes fotót róla. Ha kapok képet, frissítem az oldalt.

Ennek kapcsán jegyzem meg, hogy a címben szereplő atramentum név tintát, festéket jelent. A Pallas lexikon szerint:

Atramentum (lat.), fekete festek, ténta: így A. pictorium, a festők fekete festéke: A. scriptorium, fekete ténta; A.-sympatheticum, oly ténta, a melylyel írt vonások bizonyos titkon tartott szerek által kerülnek napvilágra: ez különösen a középkorban a tudósok titkos feljegyzéseinél és kéziratoknál volt használatban,. újabban pedig a diplomaták értesítéseinél stb. játszik nagy szerepet. A. sutorium (csizmadia-ténta), a vasgálic elnevezése. A középkorban gyakran a bölcsek kövének nevezték.

Tulipán tinta

Hírlevél feliratkozás (havi 1/hó email) legújabb cikkekről, tollakról tollrajongóknak, gyűjtőknek

Iratkozz fel havi hírlevelemre! Elsőként értesülhetsz az újonnan felkerült antik töltőtollakról, tolljavítási tippekről, ritka modellekről és friss cikkekről. Havonta csak 1 email, spam nélkül.