Tollhegy tĂpusok (crisp, stub, italic, EF, stb)

Amikor kiválasztunk magunknak egy töltĹ‘tollat, elsĹ‘dleges szempont szokott lenni a megjelenĂ©se, hogyan nĂ©z ki, milyen a szĂne, az anyaga, a sĂşlya. Ugyanakkor ha gyakran akarjuk használni a tollat, a legfontosabb szempont az, hogy hogyan is fog Ărni kezĂĽnkben. EllentĂ©tben más ĂrĂłszerekkel, sokfĂ©le tollhegy lĂ©tezik sokfĂ©le ĂráskĂ©ppel. A töltĹ‘toll hegyĂ©nek kiválasztása során a három legfontosabb szempont:
- a tollhegy fejĂ©nek a formája, ami a papĂrral Ă©rintkezik,Â
- a rugalmassága
- az anyaga
A TOLLHEGY FEJE
Manapság a töltĹ‘tollak tĂşlnyomĂł többsĂ©gĂ©nek a vĂ©ge (irĂdium, azaz mĂ©gse) gömbszerű, melyekkel egyenletes vonalakat lehet Ărni, fĂĽggetlenĂĽl a kĂ©ztartástĂłl, a hegy irányátĂłl vagy a papĂr irányátĂłl. Ezzel a tĂpusĂş tollheggyel Ărni leginkább hasonlatos a golyĂłstollra. SzintĂ©n gyakori az Ăşn. kalligráfiai hegy, jellemzĹ‘en szĂ©les Ă©s lapos, mellyel vastag fĂĽggĹ‘leges Ă©s vĂ©kony vĂzszintes vonalakat tudunk hĂşzni. Valamivel több gyakorlatot is figyelmet igĂ©nyelnek, mint a gömbölyĂtett vĂ©gűek. FĂĽggĹ‘en attĂłl, hogy mekkora betűkkel Ărunk, számĂt a vonal vastagsága. Egy lendĂĽletes, nagyĂvű, gyors kĂ©zĂrás vastagabb hegyet igĂ©nyel nagyobb tintaadagolással (pl egy gyors mozdulatĂş, nagy mĂ©retű, átlagnál nagyobb nyomásĂş aláĂrás). Ekkor a tinta karaktere is jobban megjelenik. Ugyanezzel tollal már nehezen tudnánk kisebb betűkkel Ărni. A vĂ©kony vonalvezetĂ©sű tollal inkább az átlagos, vagy a kisebb betűmĂ©retekkel Ă©rdemes Ărni. AprĂłbb lábjegyzetekhez pedig kifejezetten hasznos (kis csillag, szĂ©ljegyzet, matematikai jelek, stb.). A tollhegyek Ărásvastagságát többnyire extra finom (EF), finom (F), közepes (M) Ă©s szĂ©les (B) betűkkel jelölik. Vannak XF (extra fine, sĹ‘t XXXF-is) Ă©s BB (extra broad) hegyek is, de nem gyakoriak. Az elĹ‘bb emlĂtett italic hegyeknĂ©l a STUB kerekĂtett szĂ©lűt jelöl, mĂg a CRISP Ăşn. sarkĂtottat.
Ez utĂłbbi „fegyelmezett” kĂ©ztartást igĂ©nyel, mivel a ⊔ formájĂş hegy sarkai könnyen felszánthatják a papĂrt. Az igazán szĂ©p Ărást szerintem a vĂ©kony stub/italic hegyek adják (persze ez is szubjektĂv). A 0.6 – 0.9 mm szĂ©les vĂ©gűekkel egyrĂ©szt meg lehet tartani a vĂ©kony vonalvezetĂ©st, másrĂ©szt egyedi karaktert ad a vĂ©kony/vastag vonal harmĂłniája. Ilyen hegyet gyakran csiszolok egyszerű M mĂ©retű gömb alakĂş fejekbĹ‘l.
LĂ©teznek balkezesek számára csiszolt tollhegyek, de mivel ahány balkezes, annyifĂ©le kĂ©ztartás, nem egysĂ©ges a vágott hegyű tollak alkalmazhatĂłsága (van akinĂ©l bejön, van akinĂ©l nem). Ugyanez a helyzet a jobbkezes vágott hegyű tollakkal. Ebben az esetben egy 20-60 fokkal, tengelyĂ©nĂ©l elforgatva kell Ărni a tollal (hogy fekĂĽdjön a vágás), Ă©s ellentĂ©tben a klasszikus italic vonalvezetĂ©ssel, a vĂzszintes lesz a vastag, a fĂĽggĹ‘leges a vĂ©konyabb (dĹ‘lt Ărás esetĂ©n).
VisszatĂ©rve a tollhegyek vastagságának betűjeleire, sok ország, cĂ©g más-más szabványt használ. A japán töltĹ‘tollak tipikusan sokkal vĂ©konyabbak, mint a nem japán vagy a "nyugati" márkák. A japán Ărás ugyanis sokkal sűrűbb Ă©s összetettebb, mint a nyugati Ărás, ezĂ©rt finomabb, pontosabb hegyre van szĂĽksĂ©g.
Egy adott töltĹ‘toll által lĂ©trehozott tĂ©nyleges vonalszĂ©lessĂ©g számos tĂ©nyezĹ‘tĹ‘l változhat, pĂ©ldául a használt tintátĂłl Ă©s papĂrtĂłl, de az alábbi táblázat bemutatja azokat a tipikus vonalvastagságokat, amelyek normál körĂĽlmĂ©nyek között jellemzĹ‘ek a legtöbb japán Ă©s nyugati tollhegyre. A vĂ©konyabb tollhegyek szabályozottabb tintaáramlást biztosĂtanak, Ăgy jobban tolerálják a kĂĽlönbözĹ‘ minĹ‘sĂ©gű papĂr tulajdonságait. A vĂ©konyabb tollhegy jellemzĹ‘en nem olyan sima, mint a nagyobb, Ă©s a nagyon finom (XF, XXF) hegy szinte vágja a papĂrt, ha tĂşl erĹ‘s nyomással Ărunk vele.
A kĂ©sĹ‘bbiekben a tollhegy anyagárĂłl Ă©s a rugalmasságrĂłl fogok Ărni.