A tintĂĄkrĂłl (I/II)
Az alĂĄbbiakban a töltĆtoll egyik lĂ©nyegi elemĂ©rĆl, a tintĂĄrĂłl lesz szĂł. TöltĆtollunk kivĂĄlasztĂĄsa mellett igen lĂ©nyeges a jĂł tinta megtalĂĄlĂĄsa. ElsĆsorban a szĂne szerint törtĂ©nik a vĂĄlasztĂĄs, de nem lĂ©nyegtelen szempont az sem, hogy az adott tinta milyen összetevĆkkel rendelkezik, milyen tulajdonsĂĄgokkal bĂr. Sajnos a kĂ©miai ismereteket nem sikerĂŒlt ĂĄtadni a lĂceumban (gyorsan hozzĂĄteszem, ĂĄtvenni sem volt nagy szĂĄndĂ©k bennem), pedig a kĂ©miai paramĂ©terek a tintĂĄnak igen fontos elemei. De bĂzom benne, sikerĂŒl Ășj ismeretekkel gazdagĂtanom a kedves olvasĂłt.

A töltĆtolltinta kĂ©t fĆ Ă¶sszetevĆbĆl, vĂzbĆl Ă©s festĂ©kbĆl ĂĄll, ez a XIX. szĂĄzad vĂ©ge Ăłta alig vĂĄltozott. A festĂ©k, mivel vĂzben oldĂłdik, garantĂĄltan egyenletesen kell eloszlania a folyadĂ©kban anĂ©lkĂŒl, hogy a tinta hasznĂĄlaton kĂvĂŒli idĆszakokban a szĂnkomponens kicsapĂłdna.
RĂ©gebben a tinta viszkozitĂĄsa (folyadĂ©k belsĆ ellenĂĄllĂĄsĂĄnak mĂ©rtĂ©ke) Ă©s a szĂĄradĂĄsi idĆ közötti összefĂŒggĂ©s volt a legnagyobb problĂ©ma. A töltĆtoll tintĂĄk mai gyĂĄrtĂĄsĂĄnĂĄl a szĂĄradĂĄsi idĆ kevĂ©sbĂ© fontos, Ă©s a hangsĂșly inkĂĄbb a szĂnsƱrƱsĂ©gre Ă©s a toll megbĂzhatĂłsĂĄgĂĄra helyezĆdik, kĂŒlönösen a töltĆtollak többsĂ©gĂ©nek korlĂĄtozott hasznĂĄlata esetĂ©n.
A megbĂzhatĂł tintaĂĄramlĂĄs Ă©s az optimĂĄlis szĂĄradĂĄsi idĆ egyensĂșlyĂĄnak kĂ©rdĂ©sĂ©vel 1928-ban George Parker foglalkozott. Quink tintĂĄjĂĄnak (gyorsan szĂĄradĂł tinta) összetĂ©telĂ©be oldĂłszert hasznĂĄlt azzal a cĂ©llal, hogy megbĂzhatĂł tintaĂĄramlĂĄst biztosĂtson gyorsabb szĂĄradĂĄsi idĆvel, a toll eltömĆdĂ©sĂ©nek veszĂ©lye nĂ©lkĂŒl. A rĂ©gebbi gyĂĄrtmĂĄnyokban a Quink bizonyos fokĂș vĂzĂĄllĂłsĂĄgot is kĂnĂĄlt, aminek a receptje a mai Parker Quink tintĂĄban is megmaradtak. A Quink tovĂĄbbra is az egyik legnagyobb mennyisĂ©gben Ă©rtĂ©kesĂtett tinta vilĂĄgszerte.
A tintagyƱjteményem (részlet)
A tintakĂ©szĂtĆ vegyĂ©szek szĂĄmĂĄra a szĂnezĂ©kek alternatĂvĂĄja a pigment alapĂș, szilĂĄrd anyagszemcsĂ©kkel elkevert tinta lenne. A pigmentĂĄlt tintĂĄk ĂĄltalĂĄban erĆsebb, sƱrƱbb szĂneket kĂnĂĄlnak, mint a festĂ©kalapĂș megfelelĆik, kĂŒlönösen a vilĂĄgosabb szĂnek esetĂ©ben. A pigment azonban termĂ©szetĂ©nĂ©l fogva egy folyadĂ©kban szuszpendĂĄlt (lebegĆ) szilĂĄrd anyag. Az alapvetĆen kapillĂĄris mƱködĂ©ssel mƱködĆ töltĆtollak a folyadĂ©kok finom csatornĂĄkon keresztĂŒl törtĂ©nĆ szabad ĂĄramlĂĄsĂĄtĂłl fĂŒggenek, Ă©s a pigmentek a folyadĂ©k pĂĄrolgĂĄsa Ă©s a szilĂĄrd anyagok lerakĂłdĂĄsa miatt jĂł esĂ©llyel elzĂĄrhatjĂĄk az ĂĄramlĂĄsi Ăștvonalakat (ez fĂŒgg a kapillĂĄrisok mĂ©retĂ©tĆl is). A tintĂĄk hajlamosak lehetnek arra is, hogy a pigment a folyadĂ©kbĂłl kiĂŒlepedjen a folyadĂ©kbĂłl a hosszan tartĂł mozdulatlansĂĄg idejĂ©n. A pigmenttintĂĄk ĂĄltalĂĄban az elsĆsorban kalligrĂĄfiĂĄhoz hasznĂĄlt mĂĄrtĂłtollakhoz ajĂĄnlottak.
A fenti kĂ©pen egy sĂșlyosan eltömĆdött tintavezetĆ. A több ĂłrĂĄs ĂĄztatĂĄs, valamint az ammĂłnia sem oldotta a dugulĂĄst. Ilyenkor kĂ©zzel kell "ĂșjraĂĄsni" a jĂĄratokat.
Az alĂĄbbi kĂ©p a tisztĂtĂĄs utĂĄni ĂĄllapotrĂłl kĂ©szĂŒlt.
A modern festĂ©kalapĂș tintĂĄkat egyre inkĂĄbb befolyĂĄsoljĂĄk a vegyipar fejlesztĂ©sei, amelyek megbĂzhatĂł, hibrid festĂ©kalapĂș tintĂĄkat hoznak lĂ©tre, nĂ©hĂĄny mikroszkopikus szilĂĄrd anyaggal az ĂĄltalĂĄnos szĂn- Ă©s szĂĄradĂĄsi teljesĂtmĂ©ny javĂtĂĄsa Ă©rdekĂ©ben.
(a folytatĂĄsban a szĂnes tintĂĄkrĂłl lesz szĂł)