A tintĂĄkrĂłl (I/II)

Az alĂĄbbiakban a töltƑtoll egyik lĂ©nyegi elemĂ©rƑl, a tintĂĄrĂłl lesz szĂł. TöltƑtollunk kivĂĄlasztĂĄsa mellett igen lĂ©nyeges a jĂł tinta megtalĂĄlĂĄsa. ElsƑsorban a szĂ­ne szerint törtĂ©nik a vĂĄlasztĂĄs, de nem lĂ©nyegtelen szempont az sem, hogy az adott tinta milyen összetevƑkkel rendelkezik, milyen tulajdonsĂĄgokkal bĂ­r. Sajnos a kĂ©miai ismereteket nem sikerĂŒlt ĂĄtadni a lĂ­ceumban (gyorsan hozzĂĄteszem, ĂĄtvenni sem volt nagy szĂĄndĂ©k bennem), pedig a kĂ©miai paramĂ©terek a tintĂĄnak igen fontos elemei. De bĂ­zom benne, sikerĂŒl Ășj ismeretekkel gazdagĂ­tanom a kedves olvasĂłt.

TöltƑtoll tinta


A töltƑtolltinta kĂ©t fƑ összetevƑbƑl, vĂ­zbƑl Ă©s festĂ©kbƑl ĂĄll, ez a XIX. szĂĄzad vĂ©ge Ăłta alig vĂĄltozott. A festĂ©k, mivel vĂ­zben oldĂłdik, garantĂĄltan egyenletesen kell eloszlania a folyadĂ©kban anĂ©lkĂŒl, hogy a tinta hasznĂĄlaton kĂ­vĂŒli idƑszakokban a szĂ­nkomponens kicsapĂłdna.

RĂ©gebben a tinta viszkozitĂĄsa (folyadĂ©k belsƑ ellenĂĄllĂĄsĂĄnak mĂ©rtĂ©ke) Ă©s a szĂĄradĂĄsi idƑ közötti összefĂŒggĂ©s volt a legnagyobb problĂ©ma. A töltƑtoll tintĂĄk mai gyĂĄrtĂĄsĂĄnĂĄl a szĂĄradĂĄsi idƑ kevĂ©sbĂ© fontos, Ă©s a hangsĂșly inkĂĄbb a szĂ­nsƱrƱsĂ©gre Ă©s a toll megbĂ­zhatĂłsĂĄgĂĄra helyezƑdik, kĂŒlönösen a töltƑtollak többsĂ©gĂ©nek korlĂĄtozott hasznĂĄlata esetĂ©n.

A megbĂ­zhatĂł tintaĂĄramlĂĄs Ă©s az optimĂĄlis szĂĄradĂĄsi idƑ egyensĂșlyĂĄnak kĂ©rdĂ©sĂ©vel 1928-ban George Parker foglalkozott. Quink tintĂĄjĂĄnak (gyorsan szĂĄradĂł tinta) összetĂ©telĂ©be oldĂłszert hasznĂĄlt azzal a cĂ©llal, hogy megbĂ­zhatĂł tintaĂĄramlĂĄst biztosĂ­tson gyorsabb szĂĄradĂĄsi idƑvel, a toll eltömƑdĂ©sĂ©nek veszĂ©lye nĂ©lkĂŒl. A rĂ©gebbi gyĂĄrtmĂĄnyokban a Quink bizonyos fokĂș vĂ­zĂĄllĂłsĂĄgot is kĂ­nĂĄlt, aminek a receptje a mai Parker Quink tintĂĄban is megmaradtak. A Quink tovĂĄbbra is az egyik legnagyobb mennyisĂ©gben Ă©rtĂ©kesĂ­tett tinta vilĂĄgszerte.


TöltƑtoll tintĂĄk / fountain pen inks

A tintagyƱjteményem (részlet)


A tintakĂ©szĂ­tƑ vegyĂ©szek szĂĄmĂĄra a szĂ­nezĂ©kek alternatĂ­vĂĄja a pigment alapĂș, szilĂĄrd anyagszemcsĂ©kkel elkevert tinta lenne. A pigmentĂĄlt tintĂĄk ĂĄltalĂĄban erƑsebb, sƱrƱbb szĂ­neket kĂ­nĂĄlnak, mint a festĂ©kalapĂș megfelelƑik, kĂŒlönösen a vilĂĄgosabb szĂ­nek esetĂ©ben. A pigment azonban termĂ©szetĂ©nĂ©l fogva egy folyadĂ©kban szuszpendĂĄlt (lebegƑ) szilĂĄrd anyag. Az alapvetƑen kapillĂĄris mƱködĂ©ssel mƱködƑ töltƑtollak a folyadĂ©kok finom csatornĂĄkon keresztĂŒl törtĂ©nƑ szabad ĂĄramlĂĄsĂĄtĂłl fĂŒggenek, Ă©s a pigmentek a folyadĂ©k pĂĄrolgĂĄsa Ă©s a szilĂĄrd anyagok lerakĂłdĂĄsa miatt jĂł esĂ©llyel elzĂĄrhatjĂĄk az ĂĄramlĂĄsi Ăștvonalakat (ez fĂŒgg a kapillĂĄrisok mĂ©retĂ©tƑl is). A tintĂĄk hajlamosak lehetnek arra is, hogy a pigment a folyadĂ©kbĂłl kiĂŒlepedjen a folyadĂ©kbĂłl a hosszan tartĂł mozdulatlansĂĄg idejĂ©n. A pigmenttintĂĄk ĂĄltalĂĄban az elsƑsorban kalligrĂĄfiĂĄhoz hasznĂĄlt mĂĄrtĂłtollakhoz ajĂĄnlottak.
töltƑtoll eldugulĂĄs

A fenti kĂ©pen egy sĂșlyosan eltömƑdött tintavezetƑ. A több ĂłrĂĄs ĂĄztatĂĄs, valamint az ammĂłnia sem oldotta a dugulĂĄst. Ilyenkor kĂ©zzel kell "ĂșjraĂĄsni" a jĂĄratokat.
Az alĂĄbbi kĂ©p a tisztĂ­tĂĄs utĂĄni ĂĄllapotrĂłl kĂ©szĂŒlt.

töltƑtoll tisztĂ­tĂĄs

A modern festĂ©kalapĂș tintĂĄkat egyre inkĂĄbb befolyĂĄsoljĂĄk a vegyipar fejlesztĂ©sei, amelyek megbĂ­zhatĂł, hibrid festĂ©kalapĂș tintĂĄkat hoznak lĂ©tre, nĂ©hĂĄny mikroszkopikus szilĂĄrd anyaggal az ĂĄltalĂĄnos szĂ­n- Ă©s szĂĄradĂĄsi teljesĂ­tmĂ©ny javĂ­tĂĄsa Ă©rdekĂ©ben.

(a folytatĂĄsban a szĂ­nes tintĂĄkrĂłl lesz szĂł)

Hírlevél


A Firefox böngĂ©szƑben hiba lĂ©phet fel az email elkĂŒldĂ©sekor! HasznĂĄljon mĂĄs böngĂ©szƑt!

x