Válasszon nyelvet

Antik tollak – minőség és garancia.
Töltőtoll és tollhegy
Üdvözlöm az antik tollak honlapon! A tompens oldalon számos, tollakkal kapcsolatos cikket talál, valamint régi és újkori töltőtollak, golyóstollak és töltőceruzák széles választékával várom. Minden nálam vásárolt tollra 1 év garanciát vállalok.
A garanciához dombornyomott, névre szóló garancialevelet is mellékelek. Sok esetben kiváló minőségű tintával, grafittal is ellátom az íróeszközt.

Nem talált megfelelő töltőtollat? Az eladó tollak többsége még nem szerepel online, így ha nem talál megfelelő tollat, kérem, vegye fel velem a kapcsolatot – segítek az Ön igényeire szabott megoldásban.

Több mint 15 éves tapasztalatomnak köszönhetően tolljavítási szolgáltatásaimban is számíthat rám: tollhegy csiszolás, aranyozás, dugattyújavítás és egyéb szervizelési munkák Budapesten (Budafok) érhetők el. Fedezze fel kínálatomat, és találja meg az ideális íróeszközt, amely évekig megbízható társa lesz az írásban.

Kézírás a könyvnyomtatás után

Rövid írásom ihletője a Szépművészeti Múzeumban látható kiállítás. El Greco néhány festményén találkozhatunk a korabeli kézírás kellékeivel, valamint alkalmunk van megfigyelni egy lapszélen a mester kézírását is. A képek láttán merült fel bennem a kérdés, hogy a nyomtatás feltalálása után a kézírásnak milyen lehetősége volt fennmaradni a XV-XVI században. Meglepő módon nagyot lendített rajta! A nyomtatás feltalálása a 15. század közepén drámai hatással volt a könyvek előállításának és fogyasztásának módjára, ezzel együtt pedig az írástudók társadalomban betöltött szerepére.

Kézírás a XVI. században

Miközben a könyvnyomtatás gyorsan elterjedt, az üzleti, jogi és pénzügyi tranzakciókban használt dokumentumokat továbbra is kézzel írták. Ahogy a középkori írnokok eltűntek, a reneszánsz gazdasági és társadalmi átalakulása következményeként (Itáliából kiindulva) tömegesen jelenjentek a kézírás tanárai (írásmesterek), és a nyomtatás feltalálása lehetővé tette, hogy olyan kézikönyveket adjanak ki, amelyek egyrészt elősegítik a tanulókat az írás gyakorlásában, másrészt "egységesítette" a kézírást, elősegítve annak általános használatát.

Ezek a "másolókönyvek" nemcsak mintául szolgáltak a másoláshoz, hanem arra is, hogy a mesterek munkáját népszerűsítsék, és jóval a városok és országok határain túl is garantálják hírnevüket. Itália ezen a téren (mint sok más területen is) előfutár volt. A cancellareca (dőlt / kancelláriai kéz) és a kurzívabb "olasz kéz" hamar elcsábította az írástudókat. E könyvek egész Nyugat-Európában befolyásolták a kézírás fejlődését, és sikerük számos írómestert inspirált egészen a 20. századig.

Nyomtatott kézírás

Az első írásmásoló könyveket fametszetű lemezekről nyomtatták. A módszer közepes eredményt adott, az írásmesterek tisztában voltak azzal, hogy a finomabb részletek reprodukálására a korabeli technika nem volt képes. Betűterveiknek viszonylag egyszerűnek kellett maradnia, és másolókönyveik csak a különböző ábrázolt írásmódok alapelveit közvetítették. A metszők azonban 1500-as évek végéremár képesek voltak szinte bármilyen betűformákat reprodukálni rézlemezeken, és maguk a másolókönyvek is követték az új technikákat, finomodni kezdtek. E kiadványoknak hála a kézírás - a könyvek elterjedésével párhuzamosan - egyre népszerűbbé vált.



A legkorábbi nyomtatott könyvek távolról sem szorították ki a kéziratot, hanem a legkorábbi írnokoknak és tulajdonosoknak kellett "kiegészíteniük" őket nagy rubrikázott nagybetűkkel és más navigációs segédletekkel, beleértve az oldalszámokat is. A margók méretét és a sorok közötti teret is a középkori kéziratokhoz hasonlóan a könyv rendeltetésének megfelelően számították ki, hogy az olvasók hozzáadhassák jegyzeteiket.

Ilyen, El Grecotól származó "széljegyzetet" láthatunk a kiállításon is (fotó tőlem):

Visszatérve a festményekre, mindenképp ajánlom a kiállítás megtekintését, hiszen egy rendkívüli festő képeivel találkozhatunk. Bár XVI. - XVII. században járunk, a festő képi világa sok esetben egészen meghökkentően modernnek tűnik (lásd az alábbi képet, ami akár a XIX. század végén is készülhetett).

El Greco kiállítás

A saját korában is érték kritikák El Grecot, a XIX. századig legjobb esetben is a művészettörténet mellékvágányán álló, jelentéktelen festőnek, a legrosszabb esetben pedig őrültnek bélyegezték. A sikerhez pár évszázadot kellett várnia a mesternek. El Greco a bizonyíték arra, a művészet soha nem rögzült az idővonal egyetlen pontjához, hanem folyamatosan ingadozik a múlt és a jövő, sőt az időbeliség és az örökkévalóság között, miképpen a kézírás is.

Szűcs Tamás / 2022.11.

Hírlevél feliratkozás (havi 1/hó email) legújabb cikkekről, tollakról tollrajongóknak, gyűjtőknek

Iratkozz fel havi hírlevelemre! Elsőként értesülhetsz az újonnan felkerült antik töltőtollakról, tolljavítási tippekről, ritka modellekről és friss cikkekről. Havonta csak 1 email, spam nélkül.